Percy Jackson (1): ZLODĚJ BLESKU - Rick Riordan / (RC REVIEW)

18. září 2012 v 19:31 | Admin(ka) - Mizuru Kia |  Recenze
> Autor: Rick Riordan
> Název CZ: Zloděj blesku / The Lightning Thief
> Série: PERCY JACKSON
> Kniha v sérii: první
> Počet stran: 400
> Vazba: pevná, vázaná s přebalem
> Vydáno v ČR: září 2009
> Nakladatelství: Fragment
> Mé hodnocení knihy: 4/5 hvězd

niha začíná životem Percyho Jacksona, který je na další z mnoha internátních škol. Percymu je dvanáct, ale nenechte se zmást. I dvanáctiletý Percy je nucen urychleně chytit rozum do hrsti a poprat se, se vším, co mu osud a bohové nadělí. Nejen, že ho vyloučí ze školy (opět), ale z jeho protivné učitelky matematiky se vyklube ošklivá příšera a z jeho nejlepšího přítele satyr. A tak to pokračuje, Percy zjistí, že na celém světě se to hemží bytostmi ze starých řeckých bájí, které vždy za báje považoval. Ovšem teď nemá jinou možnost, než se srovnat s tím, že báje nejsou báje a jeho otec je bůh z Olympu. K tomu byl ukraden mistrovský blesk boha Dia a všichni jsou přesvědčeni, že jej odcizil právě Percy. Mezi bohy se pomalu schyluje k bitvě a jen Percy ji může odvrátit tím, že do slunovratu najde pravého zloděje a navrátí ukradený blesk. A tak se Percy se dvěma přáteli vydává na výpravu za nalezením blesku.

Najde Percy zloděje.? A kdo je onen zloděj.?
Kdo chce válku mezi bohy.?


knihy se rozhodně nudit nebudete. Je napěchovaná tajemstvím a akcí. Číst se vám bude dobře a rychle. A i když se na první pohled může zdát, že je kniha pro děti okolo těch 10 let, ale zase až tak bych to nebrala. Myslím, že knihu si oblíbí čtenář každého věku. Já jsem z ní byla nadšená, hlavně tedy z toho, že všechno nebylo tak snadné a objevovali se v ději překážky a zvraty.

bálka je tuším stejná jako originál, alespoň v EN paperbacku. Změna. Našla jsem EN obálku (viz. vlevo) A je stejně barevně navržená, ale obrázek je přes celé. Mně se líbí na české, jak se přebal leskne a na samotné knize, která je černá, najdete bílý text. Myslím, že mladí čtenáři ocení spíše přebal knihy a ti starší zase přebal schovají a nechají si knihu jen tak.> Percy - Mladý hlavní hrdina, který často mění školu a pravidelně se zaplétá do problémů. Je to milý kluk, který nenechá kamarády ve štychu. A že těch kamarádů moc nemá.

> Anabeth - Zpočátku trochu odtažitá, ale časem se z ní stává dobrá kamarádka. A je dost chytrá po matce.

> Grover - Napůl člověk, napůl kozel, takže vlastně satyr. Grover je Percyho nejlepší přítel. U něj jsem dost dobře nechápala jeho odhodlání pro danou věc. Prostě něčemu věří a jde za tím, i kdyby ho to mělo stát život.

> Luke - Hezkej kluk. Je vedoucí chatky 11 a k Percymu se zachoval docela přátelsky. Je to výborný šermíř a o děti z chatky se umí postarat.


(Pravděpodobně obsahuje spoilery)

a knihu jsem se těšila, protože mi ji doporučila kamarádka (zase), ale kdysi jsem viděla film. Přesně už si nevybavím detaily, ani nic kolem filmu, ale pamatuji se, že se mi líbil. A teď po přečtení knihy jásám. U většiny filmů se mi stává, že mi knihu znechutí, ale tady se tak nestalo. Líbí se mi oboje, jak film, tak kniha, která je na rozdíl od filmu plná drobných detailů a ponechává prostor pro rozvíjení vlastní fantasie. Děj se mi zalíbil, protože mám ráda takové akčnější knihy o dějinách a kulturách, tohle je sice kniha o olympských bozích, ale to započítávám do dějin a kultur.

niha má mnoho kladů a na zápor bych přišla asi jen jeden, možná dva. A to, že Zeus se na konci v té síni choval divně a Poseidon docela taky. A písmo. Kniha má docela velké písmo, větší než jsem zvyklá, ale není to nic hrozného, jde jen o zvyk. Možná proto je kniha tak tlustá. EN paperback je totiž poměrně úzký, cca 2cm hřbet. Ale zase se vám kniha v knihovničce neztratí. A zpět k ději. Líbí se mi, že jde všechno postupně, žádné prolínání, které čtenáře jenom mate. Prostě jednoduchá a přitom propracovaná kniha.

ajdete tam i zmínku o EMPIRE STATE BUILDING, nad kterým sídlí Olymp. Musím říct, že mě by ani ve snu nenapadlo, že zrovna v NY by mohl být Olymp. A Percyho také ne. Asi bych se ještě zmínila, že podle knihy byl natočen v roce 2010 film, který je velmi povedený. A to je asi vše, co vám ke knize prozradím. Snad jen, těšte se na další díly, stejně jako já.


Rick Riordan je americký spisovatel texaského původu.
Je autorem fantasy série o Percy Jacksonovi,
jehož filmové zpracování první knihy dorazilo do českých kin v roce 2010.
Je i autorem série 39 Clues a Tres Navarre.

Zloděj blesku - Percy Jackson #1
Moře nestvůr - Percy Jackson #2
Prokletí Titánů - Percy Jackson #3
Bitva o labyrint - Percy Jackson #4
Poslední z bohů - Percy Jackson #5
na Percyho volně navazuje.:
Proroctví - Bohové Olympu #1
Neptunův syn - Bohové Olympu #2

Rudá pyramida - Kronika Cartera Kanea #1
Hněv bohů - Kronika Cartera Kanea #2Jak už jsem psala, kniha byla napínavá a plná nečekaných zvratů.
Líbila se mi a doporučuji vám ji.
Dávám 4/5 hvězd


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fragment.

Zdroj: fragment.cz, http://www.databazeknih.cz, google.cz
Knihu lze zakoupit na http://www.fragment.cz/.
 


Komentáře

1 Mizuru Kia | 18. září 2012 v 21:50 | Reagovat

Chybka..u Grovera..nevím jak se vám to zobrazuje, ale má tam být: Napůl člověk, napůl kozel, takže vlastně satyr.

Nevím, jak je to možné, ale blbne nastavení blogu..Možná za to může i ubohé introvské připojení k internetu, každopádně to dám o víkendu 100% do pořádku...

Loučí se..Mizuru-chan

2 Yuki-chan | Web | 19. září 2012 v 21:38 | Reagovat

Ááá... túto knihu som dosť dávno čítala... skvelá bola. ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama